Wszystko o uprawie truskawek

Truskawki są owocami, które lubi każdy z nas. Świetnie nadają się do zrobienia dżemu, ale nie tylko. Uwielbiamy wykorzystywać je jako samodzielną przekąskę lub dodawać do ulubionych koktajli czy owsianek. Bogactwo witamin i minerałów jakie kryją się w tych niepozornych owocach sprawia, że uznawane są jako tzw. super food. Nic dziwnego, że coraz chętniej decydujemy się na samodzielną uprawę truskawek. Niekiedy nawet decydujemy się na założenie plantacji i sprzedaż. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy?

 

Jaka ziemia pod uprawę truskawek?

Jakość ziemi w wyraźny sposób wpływa na wzrost i rozwój truskawek. Najlepiej w przypadku uprawy tej rośliny sprawdzi się lekka, przepuszczalna ziemia, o dużej zawartości próchnicy. Kluczowe jest również jej pH – powinno być lekko kwasowe i mieścić się w przedziale 5,5 -6.0. Jeśli jednak dysponujemy zbyt kwaśną glebą (o pH np. 5) możemy zastosować w celu odkwaszenia kredę nawozową, dzięki której możliwe będzie uzyskanie odpowiedniego pH. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie przedplonu. Najlepszym przedplonem w przypadku truskawek s rośliny motylkowe, krzyżowe lub zbożowe.

 

Jak przygotować glebę przed posadzeniem truskawek?

Chcąc zasadzić truskawki, w pierwszej kolejności dość dokładnie musimy przygotować glebę. Nie mogą znajdować się na niej wszelkie trwałe chwasty. Jeśli tak owe występują koniecznie, bardzo dokładnie należy je usunąć. Jest to szczególnie ważne o posadzeniu truskawek, usunięcie chwastów będzie niemal niemożliwe.

Chcąc wzbogacić glebę w dodatkowe substancje odżywcze warto przed posadzeniem ziemię przekopać z obornikiem. Jeśli korzystamy ze zwykłego obornika czynność tę powinniśmy wykonać jesienią, natomiast stosując obornik kompostowy zróbmy to przed nasadzeniem.

 

cena sadzonek truskawek

Kiedy sadzić truskawki?

Pierwszym terminem, w jakim możemy rozpocząć sadzenie truskawek jest wiosna. W tym okresie często wykorzystuje się sadzonki typu frigo, które zimę były przetrzymywane w chłodniach. Decydując się na sadzonki frigo pierwszych owoców możemy spodziewać się po około dwóch miesiącach od momentu sadzenia. Musimy jednak wiedzieć, że przy tym rodzaju sadzonek, wszelkie nawozy możemy stosować dopiero po 4 tygodniach od posadzenia.

Drugim terminem na sadzenie truskawek jest lato oraz jego końcówka. Wybierając ten termin korzystamy z sadzonek zielonych, doniczkowych. Sadząc truskawki pod koniec lata owoce uzyskamy dopiero w następnym roku.

Sadzonki truskawek nie powinny być sadzone w okresie jesiennym, ze względu na naszą, często dość zmienną i niesprzyjającą pogodę w tym okresie.

 

Jak sadzić truskawki?

Kiedy ziemia po przekopaniu uleży się (trwa to ok. 2-3 tygodni) możemy rozpocząć sadzenie naszych truskawek. W pierwszej kolejności wyrównajmy grabkami grządki. Pamiętajmy, że między roślinami koniecznie należy zachować odpowiedni odstęp. Między rzędami odległość powinna wynosić 50-0 cm, natomiast w rzędach, między poszczególnymi roślinami 30-35 cm. Wkładając sadzonkę w ziemie pomagajmy sobie kołkiem, dzięki któremu będziemy w stanie ugnieść wystarczająco duży dołek. Wkładając roślinę zadbajmy, aby korzenie były swobodnie rozłożone. Gdy sadzonka zostanie poprawnie włożona w glebę, dookoła niej uciskamy ziemię, tak by osiągnąć stabilizację całej rośliny. 

 

Jak dbać o truskawki?

Szczególny nacisk należy położyć na profilaktykę, która zapobiegnie zarazom. Zbierajmy opadnięte, źle wyglądające liście, na których mogłyby rozwijać się choroby. W przypadku gorącego i suchego okresu niekiedy konieczne jest zastosowanie nawadniania. Regularne odchwaszczanie także bardzo korzystnie wpłynie na wzrost i rozwój uprawianych przez nas roślin.

About the Author

Ola