Urządzenie ogrodu dla rodziny

Organizacja ogrodu może przysporzyć sporo problemów. Czasami podchodzimy do tego tematu „na hurra”, tj. kupujemy wszystko co nam się podoba bez zastanowienia się czy faktycznie nam się dana rzecz sprawdzi w ogrodzie. W moim przypadku było to kupowanie zbyt wielu roślin – nie zastanawiałam się gdzie je posadzę, ani czy będę umiała się o nie zatroszczyć, tylko kupowałam ze względu na ładny wygląd. Obecnie – wiele zdechłych roślinek później –  zmądrzałam, bo szkoda mi już marnować tyle drzewek czy krzewów.

Jak zaplanować przydomowy ogród?

Warto zastanowić się nad tym jakich celach ma służyć nasz ogród – czy będą to wieczorne spotkania z przyjaciółmi i rodziną czy całodniowe szaleństwo z dzieciakami? A może aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu lub hodowla warzyw i owoców? Zależnie od tego co nam odpowiada warto zaplanować w odpowiedni sposób ogród – zakładanie ogrodu, który spełni potrzeby jego użytkowników pozwoli nam cieszyć się każdą chwilą, którą spędzimy na dworze.

Znam wiele osób, które kupują ogród i organizują tylko jego niewielką część, spora, niezagospodarowana część stanowi straszydło krzaków i karłowatych drzewek. Warto w pierwszej kolejności wziąć się za takie miejsca i zająć się wycinką krzewów, aby zapewnić sobie więcej miejsca na spokojne zorganizowanie rodzinnego ogrodu.

Zwierzęta w ogrodzie

usługi ogrodnicze krakówWarto pamiętać o tym czy mamy zwierzaka – wówczas jakiś fragment ogrodu możemy jemu zadedykować. Będzie to na przykład miejsce na ogrzewaną budę, w której pies będzie mógł w razie potrzeby wypocząć. Warto poznać możliwości swojego zwierzaka – czy zakładanie trawnika jest dobrym pomysłem przy nim? Czy ten piesek wszystko rozkopie? Każdy właściciel psa i ogrodu powinien sobie odpowiedzieć na te pytania, aby później nie mieć przykrej niespodzianki spowodowanej tym, że nasz piesek zniszczył cały ogród.

Samemu czy nie?

Każdy ma inne zdanie na temat tego w jaki sposób urządzić ogród. Jeżeli cenimy sobie samodzielną pracę to na pewno większość prac możemy wykonać samodzielnie. Wiąże się to z większą pracą, ale też większą satysfakcją. Ja zwykle sama robię wszystkie prace, ale także mój ogród nigdy nie był bardzo zaniedbany. Jeżeli jednak wasz jest wyjątkowo zapuszczony to warto znać zaufaną firmę, która oferuje usługi ogrodnicze na najwyższym poziomie,  które poleca moja znajoma.

About the Author

Ola